Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Japonia

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
でりあ
Anime Academy Owner
でりあ



Japonia Empty
MesajSubiect: Japonia   Japonia I_icon_minitimeMar Iun 22, 2010 1:02 pm

Japonia (în japoneză 日本, se citeşte Nippon sau Nihon, sens literal: originea soarelui) este o ţară din Asia de Est, situată pe un lanţ de insule aflate între Oceanul Pacific şi Marea Japoniei, la est de Peninsula Coreeană. Denumirea oficială este 日本国 Nipponkoku, textual Ţara de la originea soarelui. Este cunoscută în româneşte şi sub numele de Ţara Soarelui Răsare. Potrivit legendei, Japonia a fost creată de către zei care au înfipt o sabie în ocean, la scoaterea ei formându-se patru picături ce au devenit insulele principale, precum şi o multitudine de insule mici (peste 5000).




Cred ca stiti bine cate ceva despre Japonia!
As vrea aici sa scrieti liber absolut tot ceea ce va atrage la aceasta tara!^^
Sus In jos
https://animeacademy.forummotion.com
TheButterfly
Day Cross
TheButterfly



Japonia Empty
MesajSubiect: Re: Japonia   Japonia I_icon_minitimeMar Iun 22, 2010 1:16 pm

O sa scriu pe larg Smile) . Ce ma atrage la Japonia ?Fiindca este o frumoasa , cu oameni muncitori , pt ei pe primul loc fiind munca si familia .Se mai spune despre Japonia ca este < TARA SOARELUI RASARE > deoarece Nipongini considera ca apartin unui regat solar zeitei soarelui Amatersu – Omikami ,
Amatersu fiind numita < Marea Zeita .> stralucitoare a cerului , era atit de frumoasa
incit zeii au hotarat sa o urce pe scara cerului , unde sa ramina pentru totdeauna i-ar stralucirea ei sa apartina vesnic pamintului .
De aceea noi straini o numim < Tara Soarelui Rasare > .
Japonezi sunt foarte civilizati cu o cultura deosebita si cu un respect ce nu se poate exprima in cuvinte .
Stiu ca ei nu pot pierde o secunda fara sa faca ceva . Timpul este foarte pretios la ei .
Sus In jos
ριηк αηgєℓ
Day Cross
ριηк αηgєℓ



Japonia Empty
MesajSubiect: Re: Japonia   Japonia I_icon_minitimeJoi Iun 24, 2010 1:48 pm

Nu stiu ce ma atrage insa ceva tot are ea special.
Probabil cultura,traditile,hainele,comunitatea,frumusetea locurilor si cel mai important unirea.
Ador Japonia.Este o tara minunata si este si mai frumoasa fiindca este creeatoarea animeurilor.
Insa cel mai mult eu ador Tokio deoarece pentru mine este "Orasul Visurilor".
Imi place ca in Japonia exista acele obiceurii cu festivalurile pe strazile libere...,cu mascote dragonii detoate.
Eu nu pot descrie prea bine Japonia insa intr-un cuvant pentru mine Japonia este uluitoare.
Sus In jos
http://www.pinkstudyo.3xforum.ro/
Continut sponsorizat





Japonia Empty
MesajSubiect: Re: Japonia   Japonia I_icon_minitime

Sus In jos
 
Japonia
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Japan Zone :: General-
Mergi direct la: